Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_kesq70ip92um6siel99fg8ncu6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ??? Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ???
Gökhan DUMAN

ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ???

Bu içerik 3137 kez okundu.

Mimarlar Odası’nın deneyimli, bilgili, beyefendi başkanı Hakkı Gültekin, eskiden şiirlerden, fabl tarzındaki öykülerden, La Fontaine’den vs’den esinlendiği şairane basın açıklamaları yapardı. Geçtiğimiz hafta baktım ki; yine yerel gazetelerin manşetlerinde demiş ki, “Yanlış yolda herkesle yürüyeceğimize doğru yolda tek başımıza yürürüz.” Konu, Yalova Açık Hava Müzesi’nin arazisinde kimin ne binası yapacağı ile ilgiliydi anladığım kadarıyla. Çok mühim de değil anlamam, belli ki bir paylaşım sorunu var. Vefalı Belediye Başkanı da bir açıklama patlatmış, o da mealen, “Dik tepelere tırmanmak için, başta yavaş yürümek gerekir” gibi bir şey.  Benim de bunun üzerine, “Yanımda yürümeyi bilmeyenler arkamdan dörtnala koşsa ne yazar” diyesim var, ama konuyla alakam yok.

Sözün özü, yukardaki örneği niye aldım, şunun için; Sosyal medyanın da etkisiyle birlikte medya ve siyasetin dili giderek bir değişim içinde. Söylemler daha da avam hale geliyor, sosyal medyada herkeste bir şeylere giydirme hevesi. Dileyen dilediği gibi konuşmak istiyor, ama işte yerimiz dar. Misal 144 karakterle künyeni bile yazamazsın ki, bizim gibi girizgâhı uzun söylemlere meraklı bir halk için twitlerin fotoğraf formatında sergilenmesine şaşırmamak lazım.

ATARA ATAR, OYNAYAMAM YERİM DAR

Düşününce, esprili siyasilerin sayısı oldukça azaldı. “Bize plan değil, pilav lazım dememiş” miydi, Demirel zamanında. Turgut Özal, “Biraz da küçük Turgut'la oynasınlar” derken yeğeni Turgut’tan söz etmiyor muydu? Tansu Çiller, Samsunlulara “Merhaba Antalya” demişti mesela (Bu sonuncusu espri değil, o ayrı mesele). Son dönemde siyaset dili daha çok ‘atar’ üzerine. Oysa siyasette espri yapabiliyor olmak; esnekliğin, durumun farkında olmanın, durumun kontrol altına alındığının (ya da alınmaya çalışıldığının) bir belirtisi olsa gerek. Bir de zekâ gerektiriyor olması şahane.

Yine de bu güncel ‘atarlı söylem’ modasında oturmayan, insanın içine sinmeyen şeyler var. Kükredim sel gibi gidiyorum, iyi de aşacak bendin yoksa ne yapacaksın? Yalova’da 14 belediye, 14 seçilmiş başkan var. İşte yerel basında okuyoruz hepsini. Bazısı her gün basında, bazısı ayda yılda bir. Bazısı ateşli, bazısı hesaplı, bazısı utangaç, her insanın mizacının farklı olması doğal. Vatandaşın derdi mizaçtan yana değil zaten, halk ister ki, oy vermiş olsa da olmasa da her yere hizmet götürsün o belediye başkanı, herkese aynı sıcaklıkta olsun, adam kayırmasın, yolsuzluk yapmasın, işini doğru yapsın, belediyesini-beldesini-kentini ileri götürsün. Çünkü sıradan insanların beklentileri basittir.

IŞIĞI GÖREN PAMUKLA GELİYOR MAŞALLAH

Yoksa ışığı görünce etrafını saran ve ışığı karanlığa boğan çıkar çevrelerinden söz etmiyorum. Bir belediye başkanının görevi, bunları da etrafından sadeleştirmek olmalı. İşin perde arkasında şu gerçeği de teslim etmek gerekir ki, konu seçim kazanmak olunca olay bir taviz satrancına dönüşüyor. Ama bence temel strateji halkı memnun edebilmek olmalı. Eğer gerçekten memnun edebiliyorsanız, zaten oyun tahtasında çetrefilli hamle düşünmeye gerek kalmaz.

O nedenle siyasilerden, kamu kurumlarından, derneklerden, basına malzeme olan aktörlerden benim beklentim, halkı aptal yerine koymadan, samimi, şeffaf hizmet yapmaları ve bunu uygun, nazik, devlet terbiyesine uygun bir şekilde insanlara sunabilme gayretinde olmaları. Yoksa o koltuklar gerçekten kimsenin babasının malı değil. Vatandaş verdiği gibi almasını çok iyi bilir. Halkı küçümsemeyin, halkı sayın, sevin derim ben. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM