Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_hctf74hgde3n0ndlmcfehpbt21, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Yasaklar, Denktaş ve Yalova Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
Yasaklar, Denktaş ve Yalova
ALİHAN PEHLİVAN

Yasaklar, Denktaş ve Yalova

Bu içerik 2992 kez okundu.

2006 yılının 16 Eylül’ünde Yalova'da Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneğinin düzenlediği konferans için birlikte gelmiştik. Benden daha öncede birkaç kez geldiğini söylemişti son yüzyılın büyük Tük Lideri Rauf Raif Denktaş.

Yalova’dan böyle bir davet gelince hiç kırmadı hemen kabul etti. O günlerde birlikteydik, Yalova olunca gidilecek yer “çocuk al kameranı da senin memlekete gidiyoruz” demişti.

Oysa daha dizlerinden yeni ameliyat olmuştu. Ayakta durması ve uzun yolculuklara çıkmasına doktorlar izin vermiyordu. Ama onun adı Denktaş’tı. Daha önceleri de kendisine yapma denilen pek çok şeyi yapmıştı. İyi ki de yapmış diyoruz bugün arkasında…

Salonun adını bilmiyorum, ama şimdiki Cevdet Aydın Parkının tam karşısında. Merkez Cami ile de arkalı önlü olan bina. İçerisi tıklım tıklım, bırakın boş sandalye bulmayı koridorlarda bile yer yok. Sahneye bir masa bir mikrofon koymuşlar.

“Çocuk masayı kaldırt, kürsü koydur, ayakta konuşacağım” dedi. İyi bilirim, hayatta iken gördüğüm en büyük hatip. Konuştu mu etkili konuşur ve uzun konuşur. Oysa dizlerinden ameliyatlı. Doktorlara inat yapar gibi bir de ayakta istiyor. Konuşmasını da dediği gibi yaptı. Bir kürsü bulduk ve ön tarafına KKTC bayrağı astık.

 

O konuştukça salon gözyaşlarını tutamadı. İçerde olan hemen herkes gözünde yaşları tutamadı. Bir saate yakın anlattı, salonda gık çıkmadı. Konferans bitince bir alkış bir hengâme. Aman Allahım..

Ben diğer uçta elimde kamera ile bu anları çekiyorum. Denktaş, protokolün olduğu çıkış kapısı yerine bana doğru yöneldi, yanıma gelip “hepsini çektin mi” diye sordu. Bende evet cevabını verdim büyük bir gururla.

Sonra bana tekrar dönerek “buranın dondurması meşhurmuş. Beni acele bir dondurmacıya götür diye hiç olmadık bir istekte bulunmaz mı? o kargaşanın içinden nasıl oldu anlamadım ama bir şekilde onu çıkarıp sahilde ki bir mekanın arka bahçesine oturuverdik. Yanımızda kimse yok, insanlar salondan çıkmanın derdinde. Protokolde orada kaldı. Bizim güvenliklerde. Bir tek yanımızda annemle babam var. “Dondurmalar acele gelsin” dedi. Bir bardak dondurmayı saniyeler içinde mideye indirdi. “Aman kimseye söyleme” dedi.

Ayakta durması yasak olduğu gibi aşırı şekerli şeylerde yemesi yasak. Zaten protokol falan gelip bizi bulsun bir kase dondurma çoktan bitmişti. Sonra Termal’i gezdik, ayrı bir yeri var Termal ’in Denktaş’ta. Onu da bir başka yazıda anlatırız kısmetse. Ama yasakları dinlemeyen, dediğini yapan ve yaptıran bir dünya lideriydi Denktaş. Yalova’yı da ayrıca severdi, tıpkı “Atamız” gibi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM