Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_tp4ikf1ptqiuf63l7g3pqm3o34, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Yalovalı 168 bin 939 kişi Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
Yalovalı 168 bin 939 kişi
ALİHAN PEHLİVAN

Yalovalı 168 bin 939 kişi

Bu içerik 974 kez okundu.

Türkiye hızla yeni bir sürecin başlangıcı olup olmayacağını oylayacağı Başkanlık Rejimi referandumuna gidiyor. Tüm Türkiye ile birlikte Yalova’da kayıtlı 168 bin 939 kişi Evet veya Hayır diyerek halkın iradesini sandığa yansıtacak.

Elbette yapılacak referandumun sonuçları hem ülkeyi hem de Yalova’mızı direk etkileyecektir. Ama Referandumun sonucundan siyasi beklenti içine gireceklere küçük bir uyarı yapmakta boynumuzun borcu.

Zira halkımız 16 Nisan’da Başkanlık Sistemi hakkında görüşlerini sandığa yansıtacak. Sandıktan çıkacak sonucu mevcut siyasi yapıları nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz ama bu sonuç üzerinden siyaset yapmaya kalkanların ciddi bir yanılgı içine düşebileceğini de uyarmak bizim görevimiz.

Son yerel seçimlerde (keza tekrarlandı) iktidarın tüm imkânlarını seferber etmesi yetmedi sonucu değiştirmeye. Yalovalı seçmen son yıllarda hiç olmadığı kadar bilinçli bir şekilde gidiyor sandık başına.

Son birkaç seçimin sonuçlarını alt alta yazın zaten bu durumu çok net olarak görebilirsiniz. Tüm bu verilerin ışığında tek dikkat edilmesi gereken nokta son yıllarda artarak devam eden il dışından gelen göçmenlerin durumu.

Zira yoğun bir şekilde göç almaya devam ediyor Yalova. Ve bu durum ilin demografik yapısını değiştiriyor hızla.

Bakın bazı rakamları sizlerle paylaşalım;

Yalova’nın 2015 yılındaki nüfusu: 233 bin 9 kişi

Yalova’nın 2016 yılındaki nüfusu: 241 bin 665 kişi

2014-2015 nüfusu arasındaki fark (nüfus artış hızı): Yüzde 28,3

2015-2016 nüfusu arasındaki fark (nüfus artış hızı): Yüzde 36,5

Şimdi tüm bu verileri ortaya koyduktan sonra az önce değindiğimiz “bilinçli seçmen” sözünü yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Zira dışarıdan göç yolu ile Yalova’mıza gelen seçmen, bizimle aynı dünya görüşünde buluşmayabilir.

İşte bu noktadan çıkışla, yeni dönemde siyaset yapma hevesinde olan Yalovalı siyasetçilerin, 16 Nisan’daki referandum sonucuna bakıp hareket etmesini salık veririz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM