Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_el0pjedbsl13gkioa7629nohu0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Türkiye için AB Bitti mi? İşte ispatı Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
Türkiye için AB Bitti mi? İşte ispatı
ALİHAN PEHLİVAN

Türkiye için AB Bitti mi? İşte ispatı

Bu içerik 813 kez okundu.

Dünya yeniden şekilleniyor ve bu sayfanın okuyucuları bu köşede bunu da sıkça okuyor. Trump’un geleceğini bu köşede yazan gazeteci olarak bugün sizlerle Türkiye’nin AB ile olan macerasında gelinen son noktayı sizlere anlatmaya çalışacağım.

 

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci, 1963 yılında Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık anlaşması imzalamasıyla başlayan ve 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla ve nihayetinde 1999 yılında AB üyeleri tarafından aday olarak kabul edilen Türkiye, 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı.

 

Yarım yüzyılı geçen bu macerada artık yolun sonu gözüktü gibi. Zira geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Utanmadan, sıkılmadan kalkmış ne diyorlar, Türkiye'nin AB müzakereleri gözden geçirilmelidir diyorlar. Geç kaldınız ya, bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirmekle kalmayın nihai kararınızı verin" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kadarla da kalmadı, resmen AB’ye yılsonuna kadar süre tanıdı. Yani AB 45 gün içinde nihai kararını vermezse Türkiye, AB ile olan ilişkisini referanduma götürebilir. Ve olası bir referandumda işkilleri kopartın sonucu hiçte sürpriz bir sonuç olarak karışımıza çıkmaz. Kısacası Türkiye ile AB’nin 53 yıldan bu yana bitmeden tükenmeden devam eden müzakere sürecinin sonuna gelinebilir.

 

 

“AB’li turist gelmiyor “

Bakın AB ile gelinen son noktayı size iki örnekle açıklayım. Örneklerden bir tanesi her yıl milyonlarca Turistin uğrak yeri haline gelen İstanbul’dan.

İstanbul bu yıl yüzde 32 ile Avrupa’da en yüksek düşüşü yaşayan destinasyon oldu. Üstelik fiyatlar bir yıl öncesine göre daha düşük hale gelmiş iken.

 

İstanbul Turizm İstatistikleri Raporuna göre bu yıl İstanbul’a gelen turistlerin milletleri şöyle; Almanlar:%10,4, İranlılar:%5,9, Amerikalılar:%4,7, İngilizler:%4,3, Ruslar:%4,0, Iraklılar:%3,8, Fransızlar:%3,8, Suudi Arabistanlılar:%3,5,

İtalyanlar:%2,8, Suriyeliler:%2,6, Hollandalılar:%2,4, Çinliler:%2,4, Ukraynalılar:%2,1, Libyalılar:%2,1, Azerbeycanlılar:%1,8, Diğer ülkeler: 43,4

 

 

“Avrupa’ya sadece 5 uçuş var”

 

 

İstanbul gibi Türkiye’nin diğer şehirlerinde durum pek farklı değil. Bakın son günlerde sürekli olarak Türkiye’nin değişik yerlerine gidip geliyorum.

Dün Ankara’dan dönerken ve geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Atatürk Havalimanından çektiğim iki fotoğraf çok şeyi anlatmaya yetiyor bile.

Fotoğraflar İstanbul ve Ankara havalimanı Dış Hatlar uçuşlarını gösteriyor. Ankara’da toplam 12 uçuştan sadece 1 uçuş Avrupa yönüne…

İstanbul’da 112 uçuşu gösteriyor ekran ve bu 112 uçuştan sadece 4 tanesi Avrupa Yönüne…

Kısacası Ankara ve İstanbul gibi büyük yerlerden bir günde 124 uçuş yapılıyor iken bu uçuşlardan sadece 5 tanesi Avrupa Birliği ülkelerine yönelik olması gelinen noktayı görmeniz açısından yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM