Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_ueg7mg6b42ijud6nqa9rim1no1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Sadece Atatürk’ün kenti mi Yalova? Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
Sadece Atatürk’ün kenti mi Yalova?
ALİHAN PEHLİVAN

Sadece Atatürk’ün kenti mi Yalova?

Bu içerik 815 kez okundu.
Tarih boyunca en çok göç alan yerlerin hep başında gelmiştir Yalova. Emekli olan, birazcık huzur arayan veya iş aş umudu ile evinden göç edenlerin ikinci vatanı olmuştur hep Yalova.
Bulgaristan’da ki Türklere soykırım yapılınca ve büyük göç başlayınca onlara kucak açan yerlerin başında geldi Yalova. Hala birçok Bulgaristan Göçmeni kardeşimiz Yalova’da yaşamını sürdürmekte.
 
Çerkez’lerde Rusların basıkından kaçıp Yalova’ya gelmiştir zamanında. Epeyce Çerkez’de vardır Yalova’da. Sivaslı, Erzincanlı, Giresunlular’ında ikinci kenti olmuştur Yalova. Memleketlerinde aradıklarını bulamayanların umut kapısıdır adeta.
 
Son olarak Suriye’den göç edenlerin de uğrak kapısı olmuştur Yalova. Yaşanan insanlık dramlarını Yalova’nın sokaklarında her gün görmek mümkün.  
Yalova, Akdeniz kıyısında olmasa da sıcaktır insanı da esnafı da. Hoş görülüdür, yardım severdir. Dara düşene yardım eder, ekmeğini bölüşür, evinin ve gönlünün kapısını açar muhtaçlara.Sadece zora düşen düşmez Yalova’ya. Sıcaktan bulanan, çölde yeşile hasret kalan Arapların ilk tercihleriydi Yalova. 
 
Yıllarca ekonomi Arap sermayesi üzerinden döndü Yalova’da.  Ancak son zamanlarda Araplar Karadeniz’e kaymaya başladı.Yalova, bu kadar kozmopolitliğin içinde doğasını, tarihini ve kültürünü korumakta zorlanmaya başladı son zamanlarda.
 
Bugüne kadar alışık olmadığımız ayrılıklar, çekememezlikler ve tahammülsüzlükler kenti olmak yolunda. Umarım en kısa zamanda yeniden özüne döner Yalova. Yüce Önder’in dediği gibi “Yalova hepimizin kenti” sonuçta…
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM