Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_42bvvn0ts5bhef8b9ddqs03in2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
II. Soğuk Savaş Dönemi Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
II. Soğuk Savaş Dönemi
ALİHAN PEHLİVAN

II. Soğuk Savaş Dönemi

Bu içerik 893 kez okundu.

Hızla yılsonuna giderken hem dünyada hem bölgemizde istenmeyen olaylar ardı ardına yaşanıyor ve tüm bu olaylar hali ile hepimizi yakından ilgilendiriyor.

 

Nasıl ilgilendirmesin ki Dolar 3,5 lira Euro 3,7 lira oldu. İşsizlik artıyor, ekonomik kriz iyice kendisini gösteriyor.

 

Tüm bu gelişmeler Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecini de yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak zirveye katılacağını açıkladığı günden bugüne dünyada çok ama çok önemli gelişmeler yaşandı.

 

Halep’te ABD dışlandı, Türkiye-Rusya-İran üçlüsü biranda dünyanın gündemine oturdu. Şuan Suriye’de söz sahibi ülkeler bu üç ülke. Ne AB üyesi Fransa ne Almanya nede AB’den çıkacağını açıklayan İngiltere Suriye’de artık söz sahibi değil.

 

Tüm bu gelişmelerin ışığında Rus Büyükelçisine yapılan saldırı ve saldırının arkasında FETÖ bağlantısının belirmesi, bir kez daha dünyayı Soğuk Savaş günlerine götürmesi çok uzak bir ihtimal değildir.

 

Zira FETÖ’nün lideri Amerika’dadır ve Türkiye-Rusya-İran üçlüsü Amerika karşısında artık daha sıkı ittifak kuracağı kesindir. ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiki Türkiye söylemi de artık yavaş yavaş rafa kalkmak üzeredir.

 

Amerika seçimini yapmış ve Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bölgede bir Kürt Devleti kurdurmak için yaptığı oyunların artık Türkiye farkındadır.

 

Zaten Suriye’den çekilen ABD bölgede ki tek dayanağı Kürtlerin PYD’sinin kontrol altında tuttuğu yerleşim alanlarıdır ki Türkiye Suriye’de ki tampon bölgenin oluşmasından sonra PYD’nin üzerine yürüyecektir.

 

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak Rusya’nın öldürülen Büyükelçi’nin intikamı için er yada geç harekete geçeceğini de bir köşeye not etmekte fayda var.

 

Türkiye, Rusya’yı büyükelçinin öldürülmesinin ardından FETÖ olduğunu kanıtlayabilirse Rusya ile ABD bir kez daha karşı kaşıya gelecektir ve dünya yeniden Soğuk Savaş yıllarını yaşayacaktır.

 

FETÖ şuan için Türkiye için bir bela olarak gözükse de asıl bela Ruslar içindir. Zira FETÖ’nün Rusya Federasyonun hemen yanı başında, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan ve diğer komşu Türk devletlerinde ciddi yapılandığını unutmamak gerekiyor.

 

Tüm bu bilgileri paylaştıktan sonra kısaca şunu söyleyebiliriz;

 

2017 yılında dünya II. Soğuk Savaş Dönemini yaşayabilir. Ve bu kez Rusya yalnız değil! Yanında İran ve Türkiye ile birlikte ABD ve Avrupa ülkelerine karşı Doğu-Batı cephesi oluşmak üzeredir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM