Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_hohgpepspdtnj43juvsi6imfo3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Milletçe… Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
Milletçe…
ALİHAN PEHLİVAN

Milletçe…

Bu içerik 608 kez okundu.

KKTC Maliye Eski Bakanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ile Hatay üzerinden Suriye’ye gidiyoruz. Allah gani gani rahmet eylesin Hataylılar Derneği Başkanı Abdullah Atlar önce Hatay’a oradan da Reyhanlı üzerinden Halep’e gidecek şekilde bir program hazırladı.

 

Ekipte kalabalık, Lefkoşa Türk Belediyesi meclis üyeleri var, bakanlık bürokratları falan. Hatay’ı gezdik önce, ardından Reyhanlı’da Yenişehir Gölü'nün muhteşem manzarasına sahip restoranda tuzda pişirilen tavuğun tadına baktık.

 

Arabalarla Çilvegözü sınır kapısından Suriye’nin Halep şehrine geçtik. Suriye Gümrük kapsında bizi Suriye Gümrük Müdürü karşıladı ve bir süre odasında misafir etti. İşlemlerimizi yaptırırken Gümrük müdürü ile sohbet ettik.

 

Adamın odasında baba Esad ile oğul Esad’ın fotoğrafları vardı. Bir de özel bir çerçeve için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı.

 

Sordum gümrük müdürüne, “Hacı bunları anladım da Erdoğan’ın fotoğrafı ne iş? “ Gülümsedi önce sonra gözlerini koskocaman açtı ve olduğu yerden kalkıp bize “one minute” dedi. Hepimiz konuyu çok iyi ve net olarak anlamıştık.

 

Halep’te Osmanlı döneminden kalan tarihi yerleri gezdik, TC Halep Konsolosluğunu ziyaret ettik, Halep çarşısında çocuklar yanımıza gelip “abi bize Türk parası ver” diye ellerini açıyorlardı, esnaf Tür Lirası üzerinden pazarlık yapıyordu…

***

Tüm bu anlattıklarım 5-6 sene evvel yaşanmış olaylardı. Türkiye nereden nereye geldi. Ortadoğu’nun tartışmasız lider olarak gördüğü Erdoğan bugün Irak’ta istenilmiyor, Suriye’de istenilmiyor, Arap dünyası eskisi gibi değil, mesafeli yaklaşıyor.

 

Türkiye bölgesinde küresel bir güç iken şimdi Musul’a girebilmek için sebep arıyor. Oysa 36 ayrı devlet Musul’da çarpışıyor.

 

***

 

Türk Dış Politikasını adamlar nereden nereye getirdi koskoca Türkiye’yi. Arapların hayranı iken istenmeyen ülke oluverdik. Önce Ruslarla kavga ettik şimdi birlikte ilerliyoruz. Yarın ne olacağı ise belli değil.

***

 

Türkiye’de 15 Temmuz’da yapılmak istenen aslında bir iç savaş denemesiymiş. Bunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Amaç kargaşa çıkartmak, bu kargaşadan istifa ederek Türkiye’nin Güneydoğusunu önce bir kordon içine alıp sonra kurulacak Kürt Devletine bırakılmasını sağlamakmış.

 

***

Film henüz bitmedi, şimdi bir başka oyun Kıbrıs Adası üzerinden oynanıyor. Kıbrıslı Türkleri masa başında sözüm ona kandırıp garantileri sulandırıp Ada’dan Türk askerinin çekilmesi planlanıyor.

 

Kıbrıs görüşmeleri sona doğru giderken işin boyutları da ortaya çıkmaya başladı. Türkler Ada’da azınlık olarak kalacaklar ve sulandırılmış bir Garanti Antlaşması ile Türk Askerinin Ada’daki varlığına bir şekilde son verilecek.

 

Tüm plan proje bu yönde.

Eğer Türk Askeri bir şekilde Ada’dan çıkarsa bunun geri dönüşü olmayacağının umarım herkes farkındadır. Zira zaman su gibi akıp geçiyor. Hiç kimse yarın ne olacağını kestiremiyor.

 

Dün Erdoğan’ın posterini Suriye’de devlet dairesinin duvarına asanlar bugün her halde o posteri dart tahtasının üzerine asmışlardır.

 

Ekonominin daraldığı, küresel olarak ağır baskıların yaşandığı, üzerinde her türlü oyunun oynandığı günlerden geçiyoruz milletçe. Umarım bu kötü günlerde biran önce geçer ve yeniden o eski güzel günlerimize geri döneriz milletçe….

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM