Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_0mtfaa0902mfeqh07phnaltpj4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
PAŞA'dan Selam Var Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
PAŞA'dan Selam Var
ALİHAN PEHLİVAN

PAŞA'dan Selam Var

Bu içerik 641 kez okundu.

Ankara…

 

Türkiye 15 Temmuz gecesi adeta uçurumun kıyısından döndü. Eğer darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı muhtemelen bugün bu gazete bile elinizde olmayabilirdi.

 

Allah’a şükürler olsun ki, Türk Silahlı Kuvvetlerin en mahrem yerlerine kadar sızmayı başaran darbeci askerler 15 Temmuz gecesi başarılı olmadı. O kanlı gece yüzlerce şehit, binlerce yaralı verdi Türk Halkı.Sivili, polisi askeri birlikte omuz omuza çarpıştılar darbecilerin karşısında.

 

Darbecilerin ilk ele geçirmek istedikleri yerlerin başında Ankara Gölbaşı’nda yer alan Özel Kuvvetler Komutanlığı vardı. Hainler ilk kurşunu Özel Kuvvetler Komutanlığı bahçesinde sıktı.

 

Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türkiye’nin yurt içinde ve dışındaki bütün büyük operasyonlarının yapıldığı, Türkiye’nin en seçkin asker ve komutanların olduğu komutanlık. Halk arasında bilinen bordo berelilerin bağlı oldu komutanlık.

 

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksallı ise o komutanlığın başındaki isim. Darbe gecesi televizyon kanallarına bağlanıp, Darbe girişiminin emir-komuta zincirinde olmadığını ve darbecilerin bu girişimlerinin başarıya ulaşmayacağını söyleyen isimdi.

 

Türkün şanlı tarihine geçecek o tarihi emri veren de kedisiydi ve o emri uygulayan Emir Astsubayı ’da o gece şehit mertebesine ulaşmıştı.

 

Korgeneral Aksakallı Emir Astsubayına; “Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et” demiş, Cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldüren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’ de “Baş üzerine komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin” demiş, emri yerine getirip şehadete ulaşmış.

 

Bugün eğer Darbe girişimi başarısız olduysa bunda Zekai Paşa ve onun yetiştirdiği kahraman Ömer Astsubay gibi askerlerin o gece yazdıkları destanların payı vardır.

 

“Güzelyurt’ta ilk çivi”

 

2004 Annan Planı dönemi sonrası. Plan’a Kıbrıslı Türkler Evet, Rumlar ise Hayır dedi. Ve o plana göre Rum’a iade edilecek yerlerin başında Güzelyurt vardı. Referandum sonrası Güzelyurt’a adeta çivi bile çakılmıyordu. O günlerde Sivil Savunma Teşkilatının başında da genç bir Albay vardı, Kurmay Albay Zekai Aksakallı.

O yıllarda ilk temel atma töreni bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni bir Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü binası olmuştu. Halen daha kullanılan Müdürlük, o bölgeye Referandum sonrası yapılmış ilk yerleşkelerden biri oldu.

 

“Sığınaktan, hastaneye”

 

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi artık yetersiz kalıyor ek bina be poliklinik ihtiyacı hat safhaya ulaşmıştı. Yıllardır kullanılmayan sığınak fonundaki para ile bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi erken tanı merkezinin olduğu bina ile poliklinikler yaptırıldı.

 

Gazimağusa’ya da aynı fon kullanılarak yeni bir hastane yapılması projesi de yine Zekai Paşa’nın KKTC’de görev yaptığı süre içinde gerçekleşti.

 

KKTC’deki ilk Uluslararası Arama Kurtarma Tatbikatı da yine Zekai Paşa döneminde yapılmıştı.

 

KKTC’de görevde olduğu sürece bir çok esere imzasını atan, arkasında bir çok güzel anı bırakan o günün Kurmay Albayı bugün Türkiye’de gururla izlediğimiz, her gün kahramanlık hikayelerin medyaya yer aldığı isim, bizim yakından tanıdığımız ve tanımaktan da gurur duyduğumuz isim.

 

“Hiç merak etmeyin Türkiye Güçlü bir devlettir. Bir iki çapulcuya bu devleti teslim etmeyiz. Biz burada olduğumuz sürece de siz Kıbrıs’ta güvendesiniz. Tüm soran dostlara selam olsun” ise bu görüşmenin son sözleri oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM