Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_mo25ecgbcimite5nrtuu6kdgh3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
FETÖ ve Yalova Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert
FETÖ ve Yalova
ALİHAN PEHLİVAN

FETÖ ve Yalova

Bu içerik 953 kez okundu.

Yalova’da Fetullah Gülen’in önderliğini yaptığı “Hizmet Hareketi” bir dönem çok yaygındı. Nasıl olmasın ki? Yalova 1993-1994-1995-1997 yıllarında Üniversiteye en çok öğrenci gönderen ve en iyi puanları yakalayan il idi.

 

 

Bu başarının ardında kurucuları arasında bir dönem cemaatin önemli isimleri arasında yer alan Hüseyin ve İbrahim Gülerce kardeşlerin kurduğu Yalova Dershaneleri vardı. Sonrada bildiğim kadarı ile FEM oldu  bu dershanelerde.

 

 

Hüseyin Gülerce cemaatin en önemli kalemleri arasında yer aldı yıllarca. Zaman Gazetesinin künyesinde adı yazıyordu. Cemaatin kanaat önderleri içindeydi.

 

 

İbrahim Gülerce ise daha çok dershaneler üzerinde etkiliydi. Dershaneciliğin ve ilk kez Yalova’da yatılı üniversiteye öğrenci yetiştirme kurslarının da mucidi idi.Dershanelerde ve yurtlarda hem Hizmet Hareketinin eğitimleri hem de üniversite sınavlarında iyi bir derece yakalamak için yoğun programlar gerçekleştiriliyordu.

 

Yalova’da bir dönem üniversiteye hazırlanan her 5 öğrenciden 3’ün yolu Hizmet Hareketinin içinden geçti. Bunların kaçı halen hareketin içinde kaçı vaz geçti tam bilinmese de birçok kişi bu tezgâhlardan geçti.Hüseyin Gülerce, Cemaat ile AK Parti Hükümeti arasındaki savaşta en önemli isimlerden birisi olarak ortaya çıkmıştı. Gülerce, MİT krizi, Gezi süreci ve sonrasında da 17-25 Aralık ile birlikte Cemaatten kopmuş ve bu kopmadan sonra yaptığı açıklamalarla günlerce gündem olmuştu.

 

Gülerce’nin Fetullah Gülen ile ilgili olarak söylediği ;"Cemaattekilere Gülen'in her perşembe Peygamberimiz ile görüştüğü söyleniyor, yaptıklarının hepsinin Peygamber onaylı olduğu ileri sürülüyor"  açıklamasına cemaatten ve Gülen’den çok sert bir yanıt gelmişti.Yine son dönemde verdiği röportajların bir tanesinde  Hüseyin Gülerce, "Cemaat bu savaşı kaybetti, bittiler, ama bitmemiş gibi davranıyorlar" demişti.

 

Anlaşılan bitme noktasına gelen cemaat son bir umut ile 15 Temmuz akşamı darbe girişimi ile kaybettiği savaşı geri kazanmak istemiş ancak bu kez karşısında sadece AK Parti hükümetini değil halkı da görünce iyice bitme noktasına geldi.Şimdi hükümet, muhalefetinde desteği ile Fetullah Gülen ve Hizmet Hareketini bitirmek için düğmeye bastı. ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeme adına Gülen’i iade edeceğini tahmin etmek zor değil.

 

Kısacası Gülen ve cemaatin en önemli kalelerin başında Yalova vardı ve en yakınında da Yalovalı olan Gülerce kardeşler. Ama şimdi o devir kapanmak üzere…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM