Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_u59ksjj027thle4p4oebh65hc6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
Sağlıklı Beslenme ve Sporla 18 Ayda 60 Kilo Verdi Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert

Sağlıklı Beslenme ve Sporla 18 Ayda 60 Kilo Verdi

Yalova’da yaşayan Saniye ACAR şeker hastalığı ve sağlıksız yaşam tarzı dolayısıyla hareket edemez olup, şekerinin yüksekliği nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayınca bir karar verdi ve sadece doğru ve sağlıklı beslenerek, fiziksel aktiviteyi hayatına katarak 1,5 yılda 60 kilo verdi.

Sağlıklı Beslenme ve Sporla 18 Ayda 60 Kilo Verdi
Bu içerik 257 kez okundu.

Ev hanımı olan Saniye Acar zayıflamak için internette okuduğu, konu komşudan duyduğu her şeyi deniyor, şok diyetler uyguluyordu. Ancak her seferinde başarısız oluyor, sağlığına zarar veriyordu. 1,5 yıl önce Yalova Devlet Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkikler sonrasında ilaçları yeniden düzenlendi ve diyetisyene yönlendirildi. O güne kadar süren gayet sağlıksız beslenme alışkanlıklarını kökten değiştirecek öneriler yapıldı. Karbonhidrat, protein, süt ve süt grubu, meyve-sebzelerden oluşan yeni bir beslenme düzenine geçirildi. Ve takibe alındı.

 

Saniye Acar bu süreci şöyle anlatıyor;

 

Doktor Müge Hanım ve Diyetisyen Mert Bey ile tanıştığımda hayatımı artık değiştirmek istediğime karar vermiştim. Öncelikle yapılan tahliller neticesinde doktorum şeker hastalığımla ilgili yeni ilaçlar vererek tedavimle ilgili ayarlamalar yaptı. Beni diyetisyen Mert Beye sevk etti.Verilen tedavi ve diyet sayesinde daha önce yemediğim birçok sağlıklı besin maddesi hayatımıza girdi.Elbette daha önceki beslenme alışkanlıklarından kopmak kolay olmadı. Çok zorlandığım zamanlar oldu. Ama sabrettim. Hastaneye her gittiğimde doktorum Müge Özcan ve diyetisyenim Mert Aşit beni motive ediyor, başaracağıma olan inancımı arttırıyorlardı. Tedavim, beslenme tarzımın değişmesi ve fiziksel aktivite ile 1,5 yılda toplam 60 kilo verdim.

Doktoruma ve diyetisyenime çok teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde kendime olan güvenim ve saygım geri geldi. Köyde pek çok insana örnek oldum. Sağlığımı geri kazandım. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

 Dr. Müge ÖZCAN; “ hastamızın ciddi bir diyabet rahatsızlığı ve fazla kiloları olmasına rağmen bu durumla bağdaşmayan bir yaşam tarzı vardı. Bize başvurduğunda tedavisini yeniden düzenledim. Şeker hastalarında beslenme vazgeçilmez olduğundan dolayı sağlıklı beslenme ve zayıflama hususunda diyetisyene sevk ettim. Bugün geldiği nokta çok iyi. Verdiği kilolar ve sağlıklı beslenme ile şu anda şeker hastalığı ile ilgili metabolik kontrolü sağladık ve en önemlisi de hastamızın hayat kalitesini artırdık. Obezitenin şeker hastalığında bir risk faktörü olduğunu hatırlatıp, kontrolsüz şeker hastalığı ve obez olan hastalar polikliniklerimize randevu alarak müracaat edebilirler.

Diyetisyen Mert AŞİT; “mevcut kilosundan dolayı mutsuz olan hastamızkontrolsüz şeker hastalığından dolayı da sağlık problemleri yaşıyordu. Biz bir ekip olarak hastamızın öncelikle motivasyonunu sağladık. Bugüne kadar yapmış olduğu beslenme hatalarını saptayıp bundan sonraki hayatında neler yapması gerektiği konusunda düzenlemeler yaptık. Kendisinin tedavi ve diyet sürecine inancı ve tam katılımıyla bugün bu sonuçları gördük. Şeker hastaları medikal tedavinin yanında beslenmeninde çok önemli olduğunu unutmasınlar. Düzenli beslenme ve egzersiz yaparak, hayatlarından stresi uzaklaştırıp doktorlarının önermiş olduğu tedavi planına dikkat ederek ideal kilolarına kavuşmaları ve metabolik hedeflerin sağlanması mümkündür.“ dedi.


 

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Halim Ömer KAŞIKCI hastamız obezite ile mücadelenin örneklerinden biri olmuştur. Türkiye Obezite sıralamasında maalesef Avrupa birincisi ülke konumundadır. Sağlıksız beslenme, fiziksel aktivitenin yetersizliği hayat kalitesinin düşmesine, kronik hastalıkların başlamasına ve ne yazık ki erken ölümlere sebep olmaktadır. Bu sebeple Diyabet hastalarımızın özellikle Diyabet Okulu eğitimlerimize katılmalarını öneriyorum. Diyabet ve obezite tedavisi bir ekip işidir. Saniye Hanımı tebrik ediyor, bundan sonraki hayatında sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.


 

                                                                                                              Uzm.Dr.Halim Ömer KAŞIKCI

                                                                                                              İl Sağlık Müdürü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM