Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_jcae3mae52nckblih2apmg2v06, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
4000 YILLIK MEDENİYET TARİHİNDEN PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert

4000 YILLIK MEDENİYET TARİHİNDEN PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR

4000 yıllık medeniyet tarihinin kültürel değerlerini Türk İslam Sanatları ve mücevherlerle yeniden yorumlama vizyonunu sahiplenen, Kiswah Kültür Sanat ve Mücevherat firmasının kurucusu Bekir Kantarcı’nın uzun yıllar içerisinde toplamış olduğu özel koleksiyonu Yalova halkının ziyaretine sunuluyor.

4000 YILLIK MEDENİYET TARİHİNDEN PARÇALAR YALOVA KENT MÜZESİ’NDE SERGİLENİYOR
Bu içerik 227 kez okundu.

Yalova Valisi Muammer Erol’un destekleriyle 28 Mayıs saat 14.00’de açılışı yapılacak “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Mukaddes Emanetler Sergisi”, 28-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Yalova Kent Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Aslen Yalovalı olan iş insanı ve koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın 25 yılı aşkın bir süredir bir araya getirdiği nadide parçalardan oluşan koleksiyonununda farklı dönemlere ait kabe örtüleri ile eski hac yolculuklarından pek çok hatıra yer alıyor. Osmanlı’da her yıl Kabe örtüsünün gönderilme seramonisi olan Surre alaylarının da konu edildiği sergide, İstanbul halkından Mekke ve Medine’ye gönderilen hediyeler, Surre Alayı sandıkları ve bu sandıklara konulan feraşet çantaları gibi bir çok değerli parça da bulunuyor. 1900’lü yılların başında Mekke’den dönüşte Surre Alayları ile getirilen koku gulabtan zemzemlik gibi orijinal hediyelikler ve antikalar, ayrıca Mescid-i Nebevî’de Peygamberimizin kabrinde bulunan, Suudiler’in Medine’ye girmesi sırasında zarar görmemesi adına Fahrettin Paşa tarafından İstanbul’a getirilen mukaddes emanetlerin KİSWAH Kültür Sanat ve Mücevherat firması tarafından üretilen replikaları da sergileniyor.

Koleksiyonunu Yalova halkı ile buluşturmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Kantarcı sergi ile ilgili, “Bir Yalovalı olarak uzun süredir topladığım, İslamiyet’in tarihine tanıklık etmiş parçalardan oluşan koleksiyonumu sayın valimizin de desteği ile Yalova halkının ziyaretine sunuyor olmaktan son derece büyük bir mutluluk duyuyorum. 4000 yıllık tarihin bir yansımasını, geçmişin izlerini göreceğimiz bu sergiyi Yalova halkının büyük beğeni ile karşılayacağını umuyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM