Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_4sh1vn6nmod8c0h2kb5noh2od1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
YALOVA'DA BİR İLK DAHA Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert

YALOVA'DA BİR İLK DAHA

Yalova Devlet Hastanemizde ilk defa “kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatı” gerçekleşmiştir

YALOVA'DA BİR İLK DAHA
Bu içerik 169 kez okundu.

Perfutan Nefrolitotoni (PNL) ve Flexible Urs (RIRC) yöntemleriyle kapalı olarak böbrek taşı ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Sağlık Müdürü Uzm. Dr.Halim Ömer KAŞIKCI; gelişen teknolojiyle birlikte böbrek taşı tedavisinde önemli bir alternatif haline gelen Perfutan Nefrolitotoni (PNL) ve Flexible Urs (RIRC) yöntemleri ile İlimizde böbrek taşı ameliyatları açısından oldukça güvenli ve başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Kapalı böbrek taşı ameliyatı, Perkütan nefrolitotomi ya da PNL orta ya da büyük boydaki taşların (2 cm ve daha üzerindeki taşlar) böbreklerden alınması amacıyla yapılan endoskopik bir operasyondur. Flexible Urs (RIRC) ise hastanın İdrar kanalından girilerek böbrek içerisine kadar uzanabilen flexible-esnek özellikte bir endoskop kullanılarak yapılan cerrahidir. Özellikle üreter (böbrek ile mesane arasındaki idrar kanalı) üst uç ve böbrek içerisindeki 2 cm çapa kadar olan taşların, hiç bir kesi yapılmadan alınmasını sağlar. Hastanemizde Üroloji Hastalıkları Uzmanı Dr.Deniz İPEK tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Uzm.Dr.Deniz İPEK kapalı yöntemle yapılan ameliyatların hastalar açısından büyük avantaj sağladığını, PNL-RIRC ameliyatları sonrasında hastaların gündelik yaşamlarına daha hızlı döndüğünü, ameliyat sonrası komplikasyonların özellikle ağrının en aza inmekte olduğunu ve hastaların hastanede yatış süresinin kısalmakta olduğunu belirtti.
                                                                                                                           Uzm.Dr.Halim ÖMER KAŞIKCI

                                                                                                                            İl Sağlık Müdürü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM