Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_lcdb3c31ibn5cg7geop2jgmno2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php:24) in /home/yalovadanhaberle/public_html/index.php on line 24
TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ YALOVA ŞUBESİ Yalovadan Haberler - Yalova Haber
Advert

TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ YALOVA ŞUBESİ

Engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey

TÜRKİYE BEYAZAY   DERNEĞİ YALOVA ŞUBESİ
Bu içerik 200 kez okundu.

Engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey olmanın önemini anlatmayı toplumun tüm bireylerine bu bilinci aşılamayı amaç edinen Türkiye Beyazay Derneği koordinatörlüğünde şube olarak kurulduğumuz günden bugüne engellilere acıyarak yardım etmeyi, günü birlik yardımları,  yılın birkaç gününde yapılan göstermelik kutlama programlarını, şaşaalı sosyal medya paylaşımlarını, medyatik samimiyetten uzak amaca hizmet etmeyen davranışları değil kalıcı tedbirleri, istihdam etmeyi, bilinçlendirmeyi, yasa ve yönetmeliklerden oluşan hakları bilmeyi, topluma kazandırmayı, sosyal yaşamın içerisinde olmayı, imkanlar doğrultusunda üretmeyi, spor yapmayı kısacası hayata tutunmayı yani, balık yemeği değil, balık tutmayı öğretmeyi amaç edindik ve bu kararlılıkla yola devam etmekteyiz. Alışılagelmiş yanlış algı ve anlayışlarla iyilik zannedilen hayata tutunduran değil tam aksine hayattan koparan, engellilerin önünde engel olan bakış açılarına karşı başlattığımız mücadeleyi ortadan kaldırmak adına her geçen gün büyüyen ve güçlenen yapımızla biz de varız diyoruz. Bugün, başta spor, müzik, resim, iş hayatı olmak üzere birçok alanda engellilerimizin başarılarını hayranlıkla izliyoruz. Fırsat verilir, imkân tanınır, destek olunursa Yalova olarak bu başarılarda en önde yer alan gençlere ve başarılı çalışmalara imza atılacağı gerçeği önümüzde durmakta ve koşmayı beklemektedir.

Engellilik konusu yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlendirmek yegâne hedefimizdir.

Ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın; toplumsal hayatta etkin bir birey olarak yer alabilmesi, eğitimden sanata sanattan spora kadar her türlü sosyal faaliyetlerden aktif bir şekilde faydalanması ile ilgili olarak gerekli düzenlemeler son yıllarda hayata geçirilse de engelli bireylerin sosyal yaşama adaptasyonu, kabul edilebilirliği, iş ve istihdam gereksinimleri, erişilebilirlik vb alanlarda hala aşılması gereken problemler çözüm beklemektedir. Bu çerçevede engelli vatandaşlarımız, hayatın her alanında kendilerine düne göre çok daha fazla yer bulma imkânına kavuşması bir gerçek ve gelişmiş toplumlarda kati bir gerekliliktir. 

Ülkemizde engeliler toplum içinde görünür oldukça kimileri için de bir geçim kapısı haline gelmeye başlamış, engelliler konusunu veya sorununu piyasacı bir anlayışla, projecilik olarak gören çok sayıda dernek, vakıf türemiştir. Ne yazık ki projecilik hastalığına kapılan kimi yönetimler ve çevreler de bu pazarlamacıların albenili paketlerine talip olmaktadır. Oysa engelliler konusunda kurum ve kuruluşlara düşen görevler yasalarla bellidir. Ancak bu maliyet getireceğinden işin kolayına kaçılmakta ve hizmet yerine medyatik projelerle gözler boyanmaya çalışılmakta, tanıdıklar, çevre, eş, dost ilişkileriyle ilişkiler sürdürülmekte hatta tek amacı engelliler ve aileleri olan, amaca ulaşmak için katma değer üreten projeler ortaya koyan dernekler de var olan tüm imkanlardan uzak tutturulmaya çalışılmaktadır.

Engelli olmalarına rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan ve olmayı bekleyen engelli vatandaşlarımız kendileri için acınma değil dünya gerçekleri ışığında temel hak ve gereksinimlerinin gereğini istemektedir. Engelli kardeşlerimizin güncel yaşamlarındaki kendileri dışında kalan faktörlerden oluşan yüzlerce engele rağmen verdikleri mücadele takdire şayandır. 

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi olarak sadece bazı gün ve haftalarda değil, ger gün ve her şartta engelli Kardeşlerimizin yanında olmaya bugüne kadar azami gayret ettiğimiz gibi bugünden sonra da bu gayretimizi devam ettirmeye özen göstereceğiz. Kurulduğumuz günden bugün tüketen değil üreten bir STK örneği sergileyeceğimizi her daim dile getirdik ve öyle de yapmaya devam ediyoruz. İlimizin yükselen değeri olarak bize güvenenleri yanıltmamak için var gücümüzle çalışmaya devam ederek engelli kardeşlerimizin kazanımlarının savunucusu, hayatlarını yaşamalarına engel olan uygulamaların ise takipçisi olmaya devam ederek her alanda fark edilmemelerini sağlamak için faaliyetlerimizi titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz. İlimizde alanda faaliyet gösteren diğer Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da aynı özveri ve iş birliğini devam ettirecek herhangi bir ayrışmaya düşmemek adına azami gayret göstereceğiz.

            Tüm bu amaçları gerçekleştirmek adına “Birlikten Kuvvet Doğar” atasözünün doğruluğuna uygun olarak ilimizde başlattığımız güç birliği yapma çalışmalarımız meyvelerini vermeye başlamış ve hedeflenen kazanımlara ulaşmak adına güçlü bir adım atılmıştır. Yalova’da bugüne kadar kayda değer çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Yalova Engelsiz Yaşam Spor Derneği aldığı kararla kendilerini değil engellilerin kazanımlarını düşündüklerini göstermiş ve Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi çatısı altında yol almaya karar vermişlerdir. Öncelikle alanda kazanımlarımızın hızlanması adına alınan bu karar için Dernek Başkanı Cemil ATEŞ beyefendi başta olmak üzere, yönetim kuruluna ve tüm üyelerine yürekten teşekkür ediyoruz. İsimlere, sen ben kaygısına, makam ve mevkilere takılmadan atılan bu adım ilimizde sivil toplum kuruluşu anlayışına yeni bir dinamizm getirecektir. Atılan bu adıma ilimizde faaliyet gösteren 200’ün üzerinde özel sporcusu bulunan ve sportif alanda aralarında dünya şampiyonluğu gibi kayda değer başarıları bulunan Yalova Özel Yıldızlar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Yalova Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği, Yalova Özel Melekler Spor Kulübü Derneğinden sonra Yalova Engelsiz Yaşam Spor Derneği ile de yürümeyi bırakıp koşmaya başlamak için önemli bir adım attık. Spor Kulüplerimiz sporcu yetiştirmek ve yarışmalara göndermek adına mevzuat gereği tüzel kişiliklerini devam ettirecek olup üst çatı TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ YALOVA ŞUBESİ olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, ATILAN BU GÜÇLÜ ADIMIN, engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına, aslında gerçek engel olan zihinlerde ki engelin ülkemiz ve ilimiz genelinde yok olmasına vesile olmasını diliyoruz. Tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyor, Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi çatısı altında seslerini duyurmaya hatta ihtiyacı olan ve ilimizde ikamet eden engelli kardeşlerine desteğe davet ediyorum.

 

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şube Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Fatih OLĞUN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
Öğrencilerden Huzurevine Ziyaret
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM
TİCARİ TAKSİLERE ORTAK DENETİM